Anasayfa  |   İletişim  | EN
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Mevlânâ’nın 742. Vuslat Yıldönümü’nde İki Ayrı Panel
Haber Arşivi
Mevlânâ’nın 742. Vuslat Yıldönümü’nde İki Ayrı Panel

23 Aralık 2015

Hz. Mevlânâ 742. Vuslat Yıldönümü’nde Edebiyat Fakültesi öğretim görevlilerinin konuşmacı olduğu “Mevlânâ'yı Anmak ve Anlamak” ileMevlânâ’nın Kıyısına Vardığı Deniz” başlıklı panellerle anıldı.

İslâmi İlimler ve Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleşen panellerde, Mevlâna’yı doğru anlama, Mesnevi’nin insana ne söylediği ve Şems’in Mevlânâ’ya etkileri üzerine konuşuldu.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Akay, Mevlânâ’yı anlama ve alımlamada sadece kendi toplumunda değil Batı’da da sorunlar ortaya çıktığını söyleyerek Türk mütefekkirlerle Alman mütefekkirler arasındaki alımlama farklarının, Mevlânâ’nın “Herkes kendince anladı beni fakat kimse anlamadı ne sırrı söylediğimi” sözüne götürdüğünü ifade etti.

Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Yavuz, Mevlânâ’nın hayatını ve edebiyatımızdaki yerini anlattığı konuşmasında, onun şiirlerine divan şairlerinin yönelmesi ve Yunus Emre gibi büyük şairlerin onun rahle-i tedrisinden geçmesiyle bir Mesnevi, Mevlevi edebiyatının ortaya çıktığını vurguladı.

Mesnevi’nin Özü İlk Beyitte

Şems’ten önce Şems’ten sonra Mevlânâ’yı anlatan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel, Mevlânâ’nın Şems’ten önce tasavvufi dünyasının olmadığı gibi bir algı oluşturulduğunu söyleyerek bu algının yanlışlığına değindi. Mevlânâ’nın babası Bâhâeddin Veled’in büyük bir âlim ve şeyh olduğunu hatırlatan Özel, onun ve Kübreviyye ekolünden gelen birçok ismin Mevlânâ’nın tasavvufi arka planının oluşmasında etkili olduğunu ifade etti. Özel, “Mevlânâ’nın arka planı onu Şems’e hazırlamıştır. Şems’teki yüksek aşk potansiyeli Mevlânâ’nın Kübreviyye ekolünden gelen ilahi aşk potansiyelini tetiklemiş ve onu bir sonraki eşiğe sıçratmıştır.” diye konuştu.

İslâm dünyasında Kur’an’ın özü olarak görülen Mesnevi’yi anlamak için ilk 18 beyti, 18 beytin içinden de ilk beyti anlamanın son derece önemli olduğunu ifade eden Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Öztoprak, ilk beyitle ilgili yorumlarını dinleyicilerle paylaştı.

Kur’an’ın, Hz. Peygamber’in, Mevlânâ’nın nasihat vermediğini, insanı mahsurlu sonla yüzleştirdiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, “Mevlânâ hakikatin diliyle konuşuyor ve hakikatle yüzleştiriyor.” dedi. • http://ebe.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12015-12-18-01-25-00pm.jpg
  Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel - Prof. Dr. Kemal Yavuz - Prof. Dr. Hasan Akay - Prof. Dr. Nihat Öztoprak
 • http://ebe.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22015-12-18-01-25-05pm.jpg
  Mevlânâ'yı Anmak ve Anlamak Paneli
 • http://ebe.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32015-12-18-01-25-12pm.jpg
  Mevlânâ'yı Anmak ve Anlamak Paneli
 • http://ebe.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42015-12-18-01-25-18pm.jpg
  Mevlânâ'yı Anmak ve Anlamak Paneli
 • http://ebe.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/BI7R6582-Kopyala2015-12-18-01-28-10pm.jpg
  Mevlânâ'yı Anmak ve Anlamak Paneli

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi